Gergi Tavan ve Kartonpiyer

Gergi Tavan ve Kartonpiyer
Gergi tavan ve kartonpiyer uygulamaları

Gergi tavan ve kartonpiyer uygulamaları

Gergi tavan konusunda uzman firmamız sizlere profesyonel ekibi ile gerekli hizmeti vermektedir. Çeşitli germe tavan barisol modelleri ve kaliteli malzemeleri sizlere farklı alternatifler sunmaktadır. Sizde ister pvc ister metal olsun her tür malzeme ile tavan dekorasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Uygun fiyatları ile kaplama sistemi kullanarak sizde farklı tavanlara sahip olabilirsiniz.

GERGİ TAVAN UYGULAMASI

Aşamalar

  1. Öncelikle gergi tavan uygulaması yapılacak tavana bağlı duvarlara aynı asma tavanda olduğu gibi gergi tavanın tutturulacağı çıtalar sabitlenir.
  2. Genellikle kullanılan alüminyum profiller sağlamlaştırmak için hemen üzerine çıtalarda duvara tutturularak birleştirilir. Böylece gergi tavanın yapacağı ağırlığa karşı gerekli mukavemet sağlanmış olur.
  3. Asma tavan nasıl yapılır sorusuyla aynı aşamalar buraya kadar devam eder ve gergi tavanın uygulanacağı tüm tavana tutturulacak bölüm yapılır. Aynı zamanda gergi tavana bağlı led aydınlatmalar için çekilecek kablolar ve lambalar içinde bu teşkilat gereklidir. 
  4. Gergi tavan uygulanacağı esnada saç kurutma makinesinin daha büyük halini düşünebileceğiniz bir makine yardımıyla gergi tavan malzemesi olan flexceiling pvc tavan ısıtılarak gerdirilmesine kolaylık sağlanır.
  5. İlk aşamalarda yapılan duvara monte edilmiş profillere gergi tavan sıkıca tutturularak tüm tavanda aynı işlem uygulanır.
  6. Gergi tavan aydınlatmasında kullanılan spot lambalar ve ledler gerekli yerlere bağlanarak işlem biter.

Kartonpiyer evlerimizi ve işyerlerimizi süsleyen ve ortama estetik katan bir dekordur. Önceleri sadece alçıdan yapılan kartonpiyer;bugün stropiyer (köpük) tarzında da üretilmektedir.Stropiyer ,alçıya nazaran çok çok ucuzdur. 1 boyu (ort.2 metre) civarındadır.İkisinin de yapılışı hemen hemen aynıdır.

KARTONPİYER UYGULANMASI

1. Yapılacak yerin boyalı bir iple terazisi alınır.Terazi önemlidir çünkü teraziyle yapılmayan kartonpiyer çirkin bir görüntü oluşturur.

2.Yapılacak yer keser veya spatula yardımıyla tırtıklanır.Boyanın üstüne yapılan kartonpiyer tırtıklanmazsa ilerde düşebilir.

3.Kartonpiyerin arkasına alçı sürülerek yerine oturtulur.

4.Bu aşamadan sonra boşluklar alçı ile doldorulur ,fazlalıklar spatula ile  temizlenir.

5.Alçı ile yapılan kartonpiyerin pislikleri fazla olacağından ,yapılacak mekandaki eşyalar iyice naylonlanmalı ya da odadan çıkarılmalıdır.

6.Görüntü olarak stropiyer kartonpiyerden daha iyi durduğu söylenebilir.

Stropiyer kartonpiyer:

Yine önceki gibi teraziye alınır yapılacak yer.

1.Uygulaması çok basittir.Stropiyerlerin altına azıcık alçı sürülür ve yapıştırılır.

2.Boşlukta kalan yerler alçı ile doldurulur.

3.Pisliği pek olmaz.

4.Sağlam yapıldığında uzun yıllar kullanılır.Alçılı kartonpiyeri aratmaz görüntü olarak.